Meditace na vyčištění jemněhmotného těla

jóga vědomí

Pozice: seďte v jednoduché pozici se zkříženými nohami, rovnou páteří a mírným krčním zámkem.

Pohyb: Paže vedle těla s dlaněmi směrem vzhůru, nedotýkají se země. S nádechem opište pažemi oblouk vzhůru, dlaně jsou kousek nad temenem hlavy a směřují dolů (paže v této pozici opisují naši aureolu). Nad hlavou se paže dotknou, kdy levá ruka je nahoře, pravá blíže u hlavy a palce se nedotýkají. S výdechem vraťte paže zpět do výchozí pozice.

Dech, mantra, rytmus: ústa dejte do tvaru „O“, nádech i výdech je ústy. Pohyb provádějte v rytmu nahrávky „Tantric Har“. S nádechem na jedno Har zdvihněte paže vzhůru, s výdechem na další Har, je vraťte zpět dolů (nahrávku je možné najít na internetu). Pokračujte v rytmickém pohybu a při nádechu i výdechu zapojte bod středu a bránici.

 

Čas: 11 min. – na začátek doporučuji provádět meditaci 3 min. a postupně čas prodlužovat

Závěr: nakonec vzpažte paže, lokty propnuté a propleťte prsty. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech, proveďte kořenový zámek – lehce vtáhněte bod středu a pánevní dno na cca 10-15 s. a protáhněte své tělo do všech stran, vydechněte a zopakujte ještě 2x.

Odpočiňte si, ideálně si udělejte 5-10 min. relaxaci.

Zdroj: Praana, Praanee, Pranayam, Exploring The Breath Technology of Kundalini Yoga as Taught by Yogi Bhajan.

Před cvičením se nalaďte recitací 3x mantrou ONG NAMO GURU DEV NAMO a cvičení ukončete 3x SAAAAAAAT NAM. Podrobný popis k naladění a ukončení najdete zde.